\   TurBo-Soft   Trzebnica   /
. O FIRMIE . kontakt . programy . cennik . oferta . serwis . teksty . tabele . myśli . tapety . VAT-2011 .
Agencja Informatyczna TurBo-Soft Bogusław Turko
55-100 Trzebnica, ul. Aleksandry 1
˙ GPS: 51°18'28"N, 17°04'25"E ˙
_B@Turko.eu_˙ tel. 501 166 120

Turko . eu Turko . pl Aby uruchomić TurBo-programy w systemie Windows X 32.bit należy:
 • w menu ~ Start ~ Ustawienia ~ System ~ Aplikacje i funkcje ~ Programy i funkcje ~ włącz/wyłącz funkcje systemu Windows ~ Składniki starszej wersji NTVDM ~ WŁĄCZ
 • w skrócie do programów ustawić wykorzystywanie klasycznej wersji interfejsu NTVDM

Windows 10: Aby wkopiować skrót do "Autostartu" - trzymając wciśnięty [klawisz z logo Windows] naciśnij [R], wpisz shell:startup [Enter], zostanie otwarty folder Uruchamianie, wrzuć tu skrót do aplikacji.
Wyciąg z cennika:
Szkolenie w zakresie obsługi programów i księgowości ... 200 zł/godz
Umowa o stały nadzór (pogotowie, konsultacje telef.) ... 1.000 zł/mies
Usługi w ramach umowy stałego nadzoru informatycznego ... 100 zł/godz
Dojazd (ryczałt użycia samochodu i czasu przejazdu) ... 3,00 zł/km
Konsultacje telefoniczne (powyżej 15 minut miesięcznie) ... 150 zł/godz
Otwarcie nowego roku w każdym programie (+ koszt dojazdu) ... 400 zł
Otwarcie nowego roku w każdym programie (poprzez TVQS) ... 300 zł
1 stycznia 2016 roku zmieniły się stopy odsetkowe, dla rozliczeń między firmami 9.5 %, dla osób fizycznych 7 %. Kalkulatory gofina i innych liczą nieprawidłowo 7 a przecież głównie naliczamy odsetki innym firmom (od osób prywatnych zawsze najpierw bierzemy pieniądze).
Ten sam towar/usługa, w zależności od kwalifikacji odbiorcy, może mieć inną podstawę obniżenia stawki ulubionego podatku, dlatego w THD w opcji F.A w polu "Upust", poprawiany na "opust", można klawiszem [F9] wymusić wejście do pola "KWiU" aby zmienić podstawę.
Co nowego poza JPK w 7 punktach
0. TJPK.v.1.1 integrator JPK
1. JPK księgi rachunkowe
2. JPK wyciągi bankowe
3. JPK obroty magazynowe
4. JPK sprzedaż i zakupy
5. JPK faktury sprzedaży
6. JPK przychody i rozchody
7. JPK ewidencja przychodów
Kiedy w firmie używać cen netto, a kiedy brutto? Zgodnie z ustawą z 1993 roku w powinniśmy używać cen netto, chyba, że podjęliśmy poważną decyzję i będziemy prowadzić ewidencję i faktury i cenniki w cenach brutto.
Ale jeśli mamy w firmie urządzenia fiskalne to nawet po wybraniu brutto jako podstawowych cen i tak nie ustrzeżemy się przed błędami zaokrągleń. Bo w urządzeniach fiskalnych inaczej liczy się PTU na paragonach a inaczej na raportach dobowych. Użyjmy kasy fiskalnej, żeby nie było, że to program coś psuje, bo to przepisy są durne a nie programy. Przykład:
Coś kosztuje 8 zł brutto, na paragonie jest 8 zł, w tym stawka A 1,50.
Drugi paragon taki sam, dwa paragony, 16 zł, w tym stawka A 3,00.
I koniec dnia, raport dobowy na 16 zł, w tym stawka A 2,99 zł.
Możecie to sprawdzić na dowolnej kasie, drukarce fiskalnej, na dowolnym programie do fakturowania, bo niezgodność jest w sposobie liczenia podatku w samym module fiskalnym, w raportach i paragonach. I tak ma być.
Wychodząc naprzeciw wymaganiom nowych zasad, przygotowaliśmy programy do obsługi tychże wymagań. Mam nadzieję, że po raz kolejny nasze rozwiązania i metody obsługi nowych przepisów są bardziej przyjazne od konkurencyjnych. Pierwsze recenzje są takie, że cała konkurencja po prostu nie rozumie o co chodzi w nowych przepisach i korzystając z windowsowych checkboxów zmusza księgowych do zabawy myszką niczym podczas gry w sapera.
A w 2013 roku rewolucji wielkiej w przepisach nie ma, a te zmiany, które przybliżają nas do Europejskich Standardów Rachunkowości dotyczą w większości tzw. małych podatników, czyli takich co rozliczają się za pomocą deklaracji VAT-7K, przepisy są albo kosmetyczne i opcjonalne (brak konieczności napisu VAT na fakturze) albo będą obowiązywać od 2014 roku.
WSZYSTKIE POZOSTAŁE zmiany przepisów mamy pod kontrolą i już są gotowe zestawienia pokazujące konieczne przeksięgowania.
Jeśli jednak dopadają Was jakiekolwiek wątpliwości to proszę o kontakt na B@Turko.eu. Trzymamy rękę na pulsie polskich ustawodawców.
Szkodliwe oprogramowanie to takie, które przeszkadza w pracy nam, naszym komputerom, kradnie nam czas i energię elektryczną.
Mamy kilka rodzajów szkodliwego oprogramowania:
 • wirusy, ale twórcy wirusów pilnują, żeby były dla nas niezauważalne, a ponieważ wszyscy naokoło mają jakieś popularne antywirusy, to zwykłe, popularne wirusy zostały już u nich odkryte i unieszkodliwione, a te, których nie udało się w porę zabić są niewykrywalne przez nasze popularne programy antywirusowe,
 • trojany, działają na podobnej zasadzie zatem ich szkodliwość jest raczej niewielka, tym bardziej, że nawet znajomość hasła do naszego serwisu bankowego na niewiele im się zda skoro do wykonania dowolnej operacji potrzebny jest dodatkowy kod sms lub hasło ze zdrapki,
 • systemy operacyjne są dużym problemem, szczególnie gdy nieprawidłowo zainstalowane, startują całą wieczność, wykonanie dowolnej operacji zajmuje im godziny, a zakończenie pracy to gra na naszych uczuciach,
  prawidłowo zainstalowany system powinien pozwolić nam w krótkim czasie wykonać naszą pracę i udać się do innych, prawdziwych zajęć,
 • programy użytkowe, aplikacje, jeśli zamiast usprawniać naszą pracę, wyłącznie zużywają nasz czas i nerwy, jeśli mogłyby pracować szybciej i być czytelniejsze, a pracują coraz wolniej i używają coraz mniejszej czcionki to są one bardziej szkodliwe od wirusów i trojanów,
  fatalnych programów należy się bać bo zniechęcają do pracy, użytkownicy myśląc, że tak już musi być, wcześniej siwieją lub łysieją,
 • programy pomocnicze, sterowniki, narzędzia, często są pisane przez idiotów, których ego nie pozwala na zaliczenie ich programów wyłącznie do prostych programików pomocniczych, dotyczy to głównie przeglądarek internetowych, najbardziej pamięciożernych programów pomocniczych, ale też sterowników urządzeń wielofunkcyjnych lub drukarek,
  nie ma nic bardziej wkurzającego niż komunikat głosem i dymkiem, że strona wyjątkowo tym razem się wydrukowała lub że mamy gotowe aktualizacje, albo że sterownik napotkał nieprzewidziany problem,
 • programy antywirusowe to ostatni i najgorszy segment szkodliwego oprogramowania, spowalniają komputery, blokują pracę innych programów, często uniemożliwiają instalację programów użytkowych, blokują użyteczne funkcje jednocześnie wyłączają naturalną odporność systemu przed złośliwymi działaniami, i w dodatku za nie płacimy.

Każdy program antywirusowy ma określoną skuteczność, żaden nie gwarantuje, że po jego użyciu nie mamy w systemie i nie będziemy mieli problemów.
Zastosowanie równoczesne kilku antywirusów nadal nie rozwiązuje tematu.
Sprawdźcie w swoim anty- co ostatnio wykrył, statystyki najczęściej pokazują "zagrożenia", dokonanie własnej aktualizacji oraz listę mniej lub bardziej niebezpiecznych cookiesów. Jeśli zatem nasz anty- przez ostatni rok, dwa lub dłużej, przed niczym nas nie obronił, to po co zabiera nam czas, pieniądze i energię elektryczną ?
Wyrwać chwasta.
Oczywiście powinniśmy mieć coś zainstalowane, coś anty- ...
Poważnie ? Oczywiście ? Cały ruch w internecie, wszystkie serwisy i serwery używają profesjonalnych antywirusów, każda najmniejsza paczka danych, obrazek ze strony internetowej, filmik, e-mail, zanim dotrze do nas i wyświetli na naszym ekranie to jest prześwietlany kilka razy przez różne programy na serwerach TPSA, Netii, Oranga i T-mobila, i nie mają tam "popularnych rozwiązań" ale zawodowe antywirusy i programy zabezpieczające. Nie warto poprawiać po zawodowcach.
Windows 7 Home jak i XP home nawet premium nie nadaje się do firmy z bardzo wielu powodów !
Po pierwsze pracuje dużo wolniej...
Po drugie Defender w Windows 7 jest dużo silniejszym zabezpieczeniem niż dowolny antywirus. Instalując sobie coś w zastępstwie Defendera osłabiamy gwałtownie obronne właściwości samego Windowsa, i dodatkowo spowalniamy jego pracę niemniej gwałtownie.
Windows 7 Home nie nadaje się do Firmy, to zabawkowe rozwiązanie.

Zamin kupicie nowy komputer z Windows 7 musicie wiedzieć, że jest kilka wersji tego systemu. Starter. Starter N. Home Premium. Home Premium N. Professional. Professional N. Ultimate. Ultimate N.
Wybierzcie wersję Professional 32.bitową , bo 64.bitowa nie lubi większości Waszych programów. Jeśli już kupicie komputer z Windows 7 Professional to przypilnujcie aby dostawca dostarczył komplet sterowników zarówno do Windows 7 jak i do Windows XP, ponieważ często zmuszani jesteśmy do zainstalowania Win'XP zamiast lub obok Win'7.
Przy zakupie Win7prof mamy prawo do Downgrade'u z 7 do XP.
Windows 7 Home nie nadaje się do firmy z bardzo wielu powodów ! Po pierwsze pracuje dużo wolniej...
Przypominamy, że szybka pomoc przez internet przy użyciu programu
... TVQS (Team Viewer Quick Support) ...
jest odpłatna w wysokości 75 zł za każde rozpoczęte 30 minut pracy.
Jest to jednak dużo taniej i szybciej niż osobista wizyta informatyka.

Na chwilę przejmujemy kontrolę nad Waszym pulpitem i wykonujemy zdalnie wszystko co potrzeba. Każda sesja pomocy zabezpieczona jest hasłem, zawsze nowym hasłem, które musicie nam podyktować przez telefon. Wiecie kiedy, kto i co Wam robi w Waszym komputerze. Dlatego rozwiązanie jest bezpieczne.
Odpowiedzialni za Wasze komputery jesteście wyłącznie WY, udostępnianie Waszych komputerów nieodpowiedzialnym informatykom na stałe (VNC, Nod32, Kaspersky, Norton czy G-Data) jest delikatnie mówiąc nierozsądne.
Dyrektywa Rady 2oo1/115/WE z dnia 2o grudnia 2oo1 w celu "uproszczenia, modernizacji i harmonizacji ustanowionych warunków fakturowania" a za nią Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2oo5 mówią tak:
Par. 2. Faktury wystawione w formie elektronicznej przesyła się, w tym udostępnia, w tej formie odbiorcy oraz przechowuje się w tej formie przy zastosowaniu elektronicznych urządzeń do przetwarzania (łącznie z cyfrową kompresją) i przechowywania danych, z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków.
Par. 3. 1. Faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury, zwanej dalej "akceptacją".
Par. 3. 2. Akceptacja może być wyrażona w formie pisemnej lub w formie elektronicznej. W przypadku akceptacji w formie elektronicznej przepisy par. 4 stosuje się odpowiednio.
Par. 3. 3. Faktury mogą być wystawiane ... nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu ... akceptacji.
Par. 3. 4. W przypadku cofnięcia ... podobnie jak wyżej
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2o1o zmienia zasady przesyłania, przechowywania i udostęniania w niewielkim stopniu, główna zmiana dotyczy rezygnacji z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W jego miejsce wprowadzono:
Par. 6. Faktury przesyłane drogą elektroniczną są przechowywane ... w dowolny sposób zapewniający: 1) autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur ... 2) łatwe ich odszukanie 3) ... bezzwłoczny dostęp
autentyczność - pewność co do tożsamości wystawcy, np. adres e-mail
integralność - w fakturze nie zmieniono danych, (tego nie rozumiem)
Sposób obsługi nowych stawek vat zawarty jest w dokumencie VAT-2011.
Nowe wersje programów mogą startować w inny sposób ( login / hasło ).
Zapraszam do używania instalatora Tin . Tu jest instrukcja obsługi instalatora .
TurBo-Soft powstał w 1983 roku.

Średnio raz w roku powstaje całkowicie nowy produkt. Pierwsze programy - do obsługi telewizji amatorskiej SSTV, analizy skutków ataku jądrowego, ewidencja broni w jednostce wojskowej, wizualizacja sterowania rakietami dalekiego zasięgu, kolejkowanie przydziału mieszkań w garnizonie oraz sterowniki sterujące drukarkami - pracowały na komputerach ZX Spectrum i C64.

Następne to już główna linia programowa czyli programy służące zarządzaniu firmą, od programu obsługi kasy zapomogowo-pożyczkowej, przez fakturowanie, kończąc na zintegrowanym systemie obsługi małych i dużych firm.

Obecnie wykorzystywana baza danych jest rozwiązaniem całkowicie własnym, współpracującym jednakże bardzo dobrze ze specjalistycznym środowiskiem użytkownika. Eksport i import danych w formacie tekstowym, SQL czy nawet DBF pozwala na swobodną integrację programów z serii TurBo z innym systemem np. SAP.

Unikalność oprogramowania TurBo-Soft polega na możliwości pracy w dwóch trybach - graficznym (Windows) lub znakowym (sprzęt). Użytkownik może wybrać najlepsze dla niego rozwiązanie przy czym w tym samym czasie jedna osoba może pracować w trybie znakowym a druga graficznym.

Programy TurBo-Soft mają kilka innych ważnych cech użytkowych:
 • nie wymagają żmudnej instalacji,
 • wkopiowane w dowolne miejsce od razu są gotowe do pracy,
 • nie instalują bibliotek DLL ani nie robią wpisów do rejestru,
 • mogą pracować w sieci, na lokalnym dysku lub dysku USB,
 • mają dowolnie ustawianą wielkość liter,
 • współpracują z dowolnymi drukarkami - LPT, USB i LAN - PCL czy GDI,
 • nie kolidują z żadnym innym oprogramowaniem.
Będąc producentem oprogramowania, firma TurBo-Soft opiekuje się bezpośrednio tylko trzema spośród około tysiąca klientów, pozostali korzystają z pomocy kilkunastu współpracujących autoryzowanych integratorów.

Tradycyjnie wysokie rabaty dealerskie powodują, że współpraca jest długoletnia i bardzo owocna. Zapraszam do współpracy.
Polityka firmy TurBo-Soft sięgająca roku 1985 jest obecnie standardem w dostarczaniu oprogramowania. Przy zakupie nowego programu dostajemy od razu tzw. roczny abonament na nowe wersje czyli prawo do bezpłatnego pobierania z internetu najnowszych wersji programów. Po roku można ten abonament odświeżyć na następny rok, jeśli jednak tego nie zrobimy to programy i tak dalej normalnie pracują.
Jeśli jednak po roku stwierdzimy, że nasza wersja programu ma feler, który zmniejsza nam komfort pracy albo ogranicza funkcjonalność, to zawsze możemy odnowić abonament. Zasady reaktywacji abonamentu zostały opisane w cenniku.
Wspierajcie działalność
stowarzyszenia miłośników
samochodów marki
Mercedes-Benz W114/115
MB/8 Club Poland

Nie, że proste ? Jak produkcja łańcuchów.

A ¨ B ° C ´ D ˝ E × F ÷ G ˙ H
! " G # $ % & '
( ) * + , F - . / 0 1
2 3 4 5 6 E 7 8 9 : ;
< = > ? @ D A B C D E
F G H I J C K L M N O
P Q R S T B U V W X Y
Z [ \ ] ^ A _ ` a b c