\   TurBo-Soft   Trzebnica   /
. O FIRMIE . kontakt . programy . cennik . oferta . serwis . teksty . tabele . myśli . tapety . VAT-2011 .
Agencja Informatyczna TurBo-Soft Bogusław Turko
55-100 Trzebnica, ul. Aleksandry 1
˙ GPS: 51°18'28"N, 17°04'25"E ˙
_B@Turko.eu_˙ tel. 501 166 120

Turko . eu Turko . pl Aby uruchomić TurBo-programy w systemie Windows X 32.bit należy:
 • w menu ~ Start ~ Ustawienia ~ System ~ Aplikacje i funkcje ~ Programy i funkcje ~ włącz/wyłącz funkcje systemu Windows ~ Składniki starszej wersji NTVDM ~ WŁĄCZ
 • w skrócie do programów ustawić wykorzystywanie klasycznej wersji interfejsu NTVDM

1 stycznia 2016 roku zmieniły się stopy odsetkowe, dla rozliczeń między firmami 9.5 %, dla osób fizycznych 7 %. Kalkulatory gofina i innych liczą nieprawidłowo 7 a przecież głównie naliczamy odsetki innym firmom (od osób prywatnych zawsze najpierw bierzemy pieniądze).
Ten sam towar/usługa, w zależności od kwalifikacji odbiorcy, może mieć inną podstawę obniżenia stawki ulubionego podatku, dlatego w THD w opcji F.A w polu "Upust", poprawiany na "opust", można klawiszem [F9] wymusić wejście do pola "KWiU" aby zmienić podstawę.
W sklepach z komputerami nagminnie nie rozumieją różnicy między zabawnym systemem 64.bitowym a profesjonalnym 32.bitowym, dlatego:
 • ponownie uruchamiam dział sprzedaży komputerów poleasingowych (w tm głównie będą to notebooki DELL, bo firma dostarcza sterowniki do systemu Windows 7.1 32.bit professional),
 • do każdego systemu TFX, THD i TST, w tym także do przedłużenia, na żądanie, dostarczam nośnik systemu Windows 7.1 prof 32 pl,
 • ale w z wiązku z tym podnoszę ceny (szczegóły w cenniku).
W ostatnich miesiącach miałem okazję porównać jakość i prędkość pracy TurBo-programów z najnowszymi pomysłami "konkurencji". Klasyczny interfejs znakowy okazał się zdecydowanie czytelniejszy, bardziej stabilny, szybszy, a przede wszystkim łatwiejszy w obsłudze i nauce dla początkujących.
Liczba ułatwień, jednolite użycie klawiszy funkcyjnych oraz zdecydowanie większa liczba skrótów przyśpieszających pracę powodują, że na TFX można pracować ponad 20 razy szybciej niż na innych "nowoczesnych" programach. Liczba różnych raportów przebija inne rozwiązania kilka razy, a precyzja konstrukcji wydruków wręcz ośmiesza "konkurencyjne" rozwiązania.
Jeśli dołożyć do tego technologiczne nowości, tak ostatnio popularne, rozproszona baza danych, all-in-memory, które stosowane są w TFX, THD, TST oraz w każym innym programie TurBo od początku czyli od 1987 roku, to wizja kontynuacji wygląda całkiem obiecująco, tak to widzę.

Wyobraźcie sobie autostradę z Katowic do Krakowa. I mamy cały czas oba pasy czynne, wiem, że to niemożliwe, ale co tam. I wtedy, jak w Windowsie 64.bitowym, wszysto śmiga i jest bosko.
Ale nie ma tak dobrze, jak w Windowsie 64.bitowym, co jakiś czas mamy jeden pas w remoncie, jeden tylko czynny, coś jak aplikacje 32.bitowe, i wtedy przed takim zwężeniem pojawiają się zatory, średnia prędkość jest zdecydowanie niższa niż gdyby po całości był tylko jeden pas, gdyby Windows od początku do końca był 32.bitowy.
A jak łatwo to zweryfikować, folder "Program files (86)" jest standardowo 2 razy większy niż ten drugi z aplikacjami pasującymi do systemu i zawiera wyjątkowo ważne dla systemu aplikacje, sterowniki wołane co chwila. Na 64.bitowej autostradzie jest więcej remontów niż pięknej autostrady. Katastrofa.
Opisana powyżej sytuacja jest typowa w biurach, firmach, urzędach. Dlatego, jeśli nie chcecie mieć problemów ze swoimi programami, chcecie aby wszystko pracowało bez problemów to kupując nowy komputer zamówcie system Windows 32.bitowy i nieważne czy to XP, 7.1, 8.1 czy X. A jeśli będziecie pracować w sieci to zamówcie system Windows 32.bit professional bo wersja home, jak sama nazwa na to wskazuje jest do domu, w firmie ma być "prof". Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że macie prawo do downgrade'u czyli kupując licencję na Windows X professional możecie zainstalować Windows 7.1 professional 32.bit, czyli ostatnią stabilnie pracującą platformę systemową Windows. Unikniecie problemów, będzie normalniej.
Jak w 2018 roku złożyć korektę po wprowadzeniu nowej struktury JPK_VAT? Korekty JPK_VAT za okresy rozliczeniowe sprzed 2018 r., przesyłane do dnia 31 stycznia 2018 r. włącznie, należy składać w dotychczas obowiązującej wersji struktury JPK_VAT(2). Natomiast korekty JPK_VAT, które będą składane już od 1 lutego 2018 r. (niezależnie od tego, którego okresu rozliczeniowego będą dotyczyć) należy składać w nowej wersji struktury JPK_VAT(3).
W związku ze zmianą od 01.01.2018 r. struktury JPK_VAT z drugiej na trzecią, jak należy numerować korekty JPK_VAT wysyłane w roku 2018, a korygujące JPK_VAT z lat poprzednich? Czy będzie trzeba wpisywać kolejny numer korekty z uwzględnieniem korekt złożonych w roku bieżącym czy też zacząć od numeru 1? W pozycji "Cel złożenia" należy podać kolejny numer, tj. jeżeli wcześniej w 2017 r. lub w latach poprzednich złożony został tylko plik pierwotny oznaczony cyfrą "1", a pierwszej korekty dokonuje się w 2018 r. na nowej strukturze, to należy w kolumnie "Cel złożenia" wpisać cyfrę "2", a kolejne korekty za ten sam okres oznaczamy 3, 4, 5 itd. Jeżeli w 2017 r. złożony został JPK_VAT z oznaczeniem celu złożenia "1" i potem były złożone korekty z oznaczeniem celu złożenia "2", to składając kolejną korektę za ten okres już według nowej struktury w 2018 r. należy wpisać "3" (niezależnie od tego ile w 2017 r. złożono korekt JPK_VAT z oznaczeniem "2"). Kolejne korekty za ten sam okres oznaczamy 4, 5 itd. W 2017 r. przyjęto następującą zasadę oznaczania JPK_VAT "1" dla pierwotnego JPK_VAT "2" dla każdej kolejnej korekty JPK_VAT. W 2018 r. przyjęto następującą zasadę oznaczania JPK_VAT: "0" dla pierwotnego JPK_VAT 1, 2, 3, 4 itd. dla kolejnych korekt JPK_VAT za ten sam okres.
Jak postępować z fakturami VAT wystawionym do paragonów? Jak ujawnić takie faktury w JPK_VAT? W przypadku faktur wystawionych do sprzedaży paragonowej dla podatników VAT należy wykazać fakturę w JPK_VAT. Jeżeli faktura jest wystawiona na podatnika VAT po zaksięgowaniu sprzedaży paragonowej, należy odjąć zafakturowaną wartość ze sprzedaży paragonowej i wykazać sprzedaż na podstawie faktury. W przypadku wystawienia faktury po wysłaniu JPK_VAT za dany okres należy przesłać skorygowany plik z wykazaną fakturą. Nie trzeba dokonywać zmian w zapisach ewidencji VAT, w sytuacji wystawienia faktury do sprzedaży paragonowej dla osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej. Taka sprzedaż może być udokumentowana wyłącznie paragonami i wpisana zbiorczo wówczas w poszczególnych pozycjach obowiązkowych należy wpisać "sprzedaż paragonowa". Jeżeli więc faktura została wystawiona na rzecz konsumenta, wówczas takiej nie trzeba wykazywać odrębnie w JPK_VAT.
Czy podatnik, który składa "zerową" deklarację VAT, ma obowiązek przesłania JPK_VAT? TAK, nawet w przypadku składania tzw. "zerowych" deklaracji VAT w okresie rozliczeniowy, należy wygenerować i wysłać JPK_VAT. W takim przypadku należy wypełnić nagłówek pliku JPK_VAT oraz część zawierającą dane identyfikujące podmiot. Pozostałych pozycji merytorycznych pliku nie należy wypełniać i pozostawić puste. Podatnicy, którzy mają obowiązek na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupu, mają również obowiązek składania comiesięcznego pliku JPK_VAT.
Czy JPK_VAT powinien uzgadniać się z danymi zawartymi w deklaracji VAT-7? Zarówno JPK_VAT, jak i deklaracja VAT-7 powinny być odzwierciedleniem ewidencji zakupów i sprzedaży VAT. Dane ujęte w JPK_VAT powinny zatem być zgodne z danymi wykazanymi w deklaracji VAT-7. W celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia błędów i wątpliwości, zmodyfikowano wersję struktury JPK_VAT tak, by odzwierciedlała w układzie tabelarycznym aktualnie obowiązującą deklarację dla podatku od towarów i usług.
Jeżeli podatnik rozlicza się kwartalnie i składa deklaracje VAT-7K, to czy może przesyłać JPK_VAT również kwartalnie? Nie. JPK_VAT musi być przesyłany za okresy miesięczne, w terminie do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Jaki jest czas oczekiwania na wygenerowanie UPO? Oczekiwanie na wygenerowanie UPO może trwać do 24 godzin.
Skończył się 2017 rok, prawie wszyscy od nowego roku mamy obowiązek wysyłania plików JPK_VAT (inne JPK to: KR, WB, MAG, FA, PKPiR). Jeśli jesteś użytkownikiem programów TFX, TFi, THD, THf, THi, TST, TSi, TAE, TRO, TRZ, TRi, TST, TSi lub TTi a Twój dostawca nie chce przedłużyć abonamentu i proponuje Ci inne, bardziej kolorowe rozwiązania (RESET ?), które nie spełniają Twoich oczekiwań co do szybkości i łatwości pracy, to mamy obecnie najlepszy czas aby zakupić legalną licencję u producenta, jednocześnie przedłużając abonament na nowe wersje na cały 2018 rok.
Koszty przedłużenia są standardowe, 30% oznacza, że to 30% od 3.000 zł czyli 900 zł (+VAT). Dla wersji sieciowej będzie odpowiednio drożej, ale nadal zgodnie z cennikiem, czyli według dotychczasowych zasad.
Licencje, które były dostarczane w ostatnich 10 latach przez firmy Unicom, 2+2 i Open Credit są nielegalne ale to już nie Wasz problem, kupiliście w dobrej wierze, macie prawo do użytkowania i aktualizacji. Taniej jest odnowić licencję niż kupić i obsługiwać inne-gorsze programy. Poza tym zaległe opłaty licencyjne (jeśli ktoś postanowi udawać niewiedzę co do legalności używanych programów) mogą być wielokrotnie wyższe.
Najnowsze wersje programów przygotowują nie tylko pliki JPK, ale także potrafią integrować je w jeden kompletny plik do wysyłki. Przy okazji wykonywana jest deklaracja VAT-7(17) do wydruku, do segregatora, ale również XML do wczytania do aktywnych arkuszy PDF min.fina.
Ważna informacja dla urzędów i holdingów: deklaracje VAT-7 mogą być liczone do grosza bo dopiero na etapie końcowego łączenia plików XML, na ostatecznej wersji deklaracji zaokrąglamy do pełnych złotych.
Podstawy wyliczenia podatku PTiU są, zgodnie z wytycznymi z 2017 roku, korygowane proporcjonalnie do zmniejszonych kwot podatku (chodzi o: zakupy związane z samochodami osobowymi, zakupy gdzie z innych przyczyn wolno odliczć mniej niż 100% podatku, zakupy do działalności liczonej współczynnikiem sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej).
Przygotowanie ( wykonujemy tylko raz ):
 • TRZ opc.I.J wprowadzamy informacje tak samo jak w TFX (poniżej).
 • THD opc.I.J wprowadzamy informacje tak samo jak w TFX (poniżej).
 • TFX opc.I.J wprowadzamy informacje o firmie oraz folder dla JPK.
  • Na polu KodUrzedu można użyć F4 lub F5.
  • NIP podajemy w dowolnym formacie.
  • REGON to 9 cyfr.
  • Wersja pliku JPK A-2016, B-2017 lub C-2018.
 • TRZ opc.I.B podajemy nazwę klienta ( tę samą jak poniżej ).
 • THD opc.I.B podajemy nazwę klienta ( tę samą jak poniżej ).
 • TFX opc.I.B podajemy nazwę klienta ( minimum 7 znaków ).
 • TRZ opc.I.D podobnie jak w TFX powinno wskazywać folder czynnego TTi.
 • THD opc.I.D podobnie jak w TFX powinno wskazywać folder czynnego TTi.
 • TFX opc.I.D wskazujemy na TTi 6.26 lub nowszy.
 • TTi 6.26 poskłada w jeden JPK_VAT kilka plików po TFX opc.D.O.
Potem to już tylko wysłać ( przy pomocy KlientaJPK2 z mf.gov.pl ).
Programy TurBo-Soft, korzystając z najprostszych, a co za tym idzie, najszybszych elementów systemu Windows, pracują w każdej wersji Windows: 95/98, 2K, XP, 7, 8 oraz 10. A, że w pracy najważniejsza jest szybkość to preferujemy Windows 32 professional, ew. 32 home, potem 64 professional i już zupełnie nie lubimy 64 home. Te ostatnie nie lubią sieci.
Pod względem łatwości i tempa wprowadzania danych oraz możliwości analiz oceniane są jako jedne z najbardziej przyjaznych programów księgowych na rynku. Potrafią pracować lokalnie, w sieci, poprzez zdalne pulpity, na dyskach USB, kartach SD i pendrive'ach.
Tworzymy i sprzedajemy programy księgowe od 1987 roku. To już 30 lat. Rozwój oprogramowania wynika ze współpracy z Wami, Użytkownikami, Wasze uwagi, potrzeby i wskazówki są dla nas najważniejsze. W ostatnich kilku latach Wasze sygnały były, niestety, przez nietkórych sprzedawców ukrywane. Jeśli czujecie, że sprzedawca, mówiąc o fatalnej współpracy i problemach, próbuje namówić Was do wolniejszych, posiadających mniej funkcji oraz nieczytelnych ale za to okienkowych programów, to zawsze możecie korzystać z bezpośredniej opieki firmy TurBo-Soft. Zakup nowych wersji, pomoc oraz krótkie szkolenia przez internet wyjdą nawet taniej a na pewno lepiej.
W sprawach księgowych, informatycznych i każdych innych prosimy o kontakt na adres B@Turko.eu lub tel. 501-166-120. Aktywna współpraca pozwoli nam na dalsze doskonalenie programów pod kątem wygody, szybkości i ergonomii pracy księgowych oraz zgodności ze stale zmieniającymi się przepisami, także JPK_VAT(1) oraz JPK_VAT(2). Nowe pliki JPK nie wymagają dodatkowych programów, moża je stworzyć prosto w THD.F.C (JPK_VAT_2017-01_H.XML - sprzedaż, JPK_FA__2017-01.XML - faktury) w TFX.D.D (JPK_VAT_2017-01_S.XML - sprzedaż, JPK_VAT_2017-01_Z.XML - zakup) w TFX.E.A (JPK_KR__2017-01.XML - księgi rachunkowe z dziennikiem).
Stworzyliśmy również szereg programów pomocniczych, najnowszy to TJPK czyli integrator plików JPK pozwalający obejrzeć pliki JPK w czytelnej formie tabelarycznej w Excelu oraz scalić wiele plików w jeden.
Powstały dla większości programów interfejsy graficzne pozwalające na eksport raportów w formacie PDF, XLS. Wersje graficzne programów (TFi dla TFX, TSi dla TST) pracują równolegle na tych samych bazach danych co programy pracujące w trybie znakowym.
Zmiany wprowadzane przez Microsoft co kilka lat w systemach operacyjnych służą głównie multimediom i grafice, komercyjnej lokalizacji potrzeb masowych klientów i nie ułatwiają bynajmniej pracy księgowym. Wymagają coraz większego nakładu sił i czasu na obsługę księgowych programów graficznych, które merytorycznie niewiele wnoszą. Fakt, że programy TurBo-Soft pisane są w trybie znakowym i oparte na indywidualnych bazach danych jest ich walorem a nie wadą.

Programy pracujące w środowisku Windows podzielono na dwie kategorie:
- for Windows - czyli takie co mają interfejs graficzny,
- for DOS - czyli takie co mają tradycyjny interfejs znakowy.
Należy zaznaczyć, że te pierwsze, "for Windows", są najczęściej tworzone pod określoną, jedną wersję systemu i w wypadku zmiany komputera lub systemu mogą w nowej wersji nie pracować. Najlepszym przykładem tu jest program Outlook Express, który nie będzie pracować w Windows 7, 8 czy X.
Te drugie "for DOS" natomiast bez żadnych problemów poddają się migracji do nowszych wersji systemu Windows ale wymagają od instalatora minimalnej wiedzy na temat sposobu przygotowania skrótów.

Bardzo wiele programów użytkowych, które nie korzystają z zaawansowanych obliczeń graficznych, w tym Microsoft Office, dużo lepiej pracuje pod Windows 32.bit i wynika to głównie z braku kompatybilności Windows 64 ze sterownikami programów i urządzeń przyłączonych do systemu.
Dlatego kupując komputer do zabawy, do gier, Corela oraz CADów warto kupić wersję 64.bitową, do biura lepiej kupić uwolnioną od błędów i problemów kompatybilności z otoczeniem wersję 32.bitową.

Support to mityczna usługa, pomoc, jaką obiecują duże firmy informatyczne, nie informując jednocześnie o tym, jak droga jest taka obsługa firm.
Dlatego zakończenie "supportu" niczego nie zmienia, przecież NIGDY i tak z niego nie korzystaliśmy. Korzystamy za to z pomocy naszych informatyków, a oni nigdy nie powiedzą, że czegoś już nie supportują. Chyba, że mają interes w tym, że ich klienci zmienią system na wymagający częstszej obsługi, nowocześniejszy, bardziej skomplikowany. Biznes jest biznes.
Zostałem poproszony o pokazanie w jaki sposób można obsłużyć WSZYSTKIE przypadki rozliczenia podatku od Towarów i Usług. Chcą sprawdzić czy może jest przypadek nierozwiązywalny. Jest
ale to w innych programach. Podaję metodę dla JPK_VAT. Najpierw sprzedaż:
w kolumnie VAT można, klikając F3, wejść do rejestru VAT ale tylko gdy Konto winien zaczyna się "1" ktoś płaci w kasie, albo "2" rozrachunki, albo inne kombinacje, których jest za dużo by tu opisywać.
Warto zawczasu założyć konta VAT, które są na podglądzie w polu Stawka gdy klikniemy w tym polu F4 (standardowo 222-1, 222-1, 222-3,...), po wejściu do rejestru klikamy w Page Down i program sam wszystko robi, chyba, że klient jest pierwszy raz i należy wpisać konto i stawkę.
Oczywiście można podać dowolną liczbę stawek i kwot netto (max.7).
Litera H - Kratka 10 i odpowiednio F - 11, G - 12, D - 13, E - 14, C - 15 (16), B - 17 (18), A - 19 (20), K - 21, L - 22, N, V - 23 (24), M, U - 25 (26), I - 27 (28), J - 29 (30), O - 31, Q - 32 (33), P - 34 (35), R - 36, S - 37, T - 38, W - gdy chcemy skorzystać z metody ale bez VAT.
Przy czym część liter zdefiniowano na wyrost dla rejestrów zakupu, które staną się równocześnie rejestrem sprzedaży (rejestry dupleksowe): I (IU import usług), J (JU jak IU ale art. 28b), M, U (IM import towarów), N, V (WN wewnątrzwspólnotowe nabycie), P (odwrotne obciążenie pkt 7 i 8), Q (QQ odwrotne obciążenie pkt 5). Kolejność ustaliłem łatwą dla pamięci.
Można do rejestru wejść od Konta ma, siódemki i ósemki, wtedy do rejestru wchodzimy od kwoty netto, co jest na zielono pokazane.
Rejestr zakupów robimy tak samo ale odwrotnie (konta VAT 223-1,...):
Litery różnią się stawkami i metodami liczenia VATu a nie Kratkami: Należy kliknąć w F4 i przeczytać wszystkie 25 wierszy, z tym, że dla rejestrów dupleksowych należy kliknąć w Esc i wpisać jeden z rejestrów: IU, JU, IM, WN, OO i QQ. Należy jednak pamiętać aby przy następnym wejściu do rejestr kliknąć Esc i skasować informację o rejestrze (WAŻNE).
Co nowego poza JPK w 7 punktach
0. TJPK.v.1.1 integrator JPK
1. JPK księgi rachunkowe
2. JPK wyciągi bankowe
3. JPK obroty magazynowe
4. JPK sprzedaż i zakupy
5. JPK faktury sprzedaży
6. JPK przychody i rozchody
7. JPK ewidencja przychodów

Problemy z oczami? Siedzisz przed komputerem za długo, bo zamiast w kilka dni musisz uzupełniać księgi rachunkowe cały miesiąc.
1. Może jednak warto pomyśleć o programach, w których fakturę wystawia się w minutę a nie w godzinę. Może prędkość pracy jest najważniejsza, czas oczekiwania na raport ma być mierzony w sekundach zamiast w minutach. Życie za krótkie by trwonić je bezczynnie czekając na odpowiedź programu na Twoje, w końcu proste, pytanie. Lub, co gorsza, na mozolne wpisywanie opisów, których nikt, nigdy nie tylko nie wykorzysta, ale i nie przyczyta. Keep It Short & Simple, KISS, czyli zrób to tak szybko i prosto jak można. Tak jak kiedyś projektowano i produkowano niezawodne Mercedesy.
2. Jeśli już współpracujesz z nami i masz dokładnie takie rozwiązanie to powiedz o nas znajomym. Może ich pomysły pozwolą nam uzupełnić programy o nowe raporty, analizy, funkcjonalności. Może napiszemy coś nowego.
3. Taka sytuacja: okulary, dokumenty, niewyraźny druk, przez fax. Dzwonimy do nich i pytamy czy mają skaner. Tak? To niech zeskanują i przyślą mailem. Dobrze, połowa sukcesu, ale jak na ekranie zmieścić obraz dokumentu i program księgowy? A może dostawić drugi monitor. W końcu nasz laptop ma wyjście na zewnętrzny monitor. Dobrze. I w dodatku umie pokazać dwa różne pulpity. Super. I dodatkowy monitor 4 x 3 obrócony i ustawiony pionowo (znaczy 3 x 4) potrafi pokazać A4 o 50% większe. BOSKO. Zatem na głównym mamy nasz system księgowy, na pomocniczym ekranie księgowaną fakturę. I w dodatku możemy powiedzieć fakturze, że jest zaksięgowania pod numerem dowodu 31-12-003 i już zawsze jak ten numer dowodu pojawi się na zestawieniu lub w polu wprowadzania danych to po lewej zobaczymy obraz faktury, może nawet z opisem "osoby odpowiedzialnej merytorycznie". To już jest gotowe, testowane od prawie roku w kilku miejscach. Działa.
4. Mercedesy produkowane są od 125 lat. Programy księgowe od 40 lat. Moja 114 La Pickup ucieszyła się bardzo jak niedawno podniesiono maksymalną prędkość na autostradach. Nareszcie może sobie pojeździć. A ma już 41 lat, ale nadal śmiaga po drogach i jest piękna i klasyczna i superwygodna. A programy TFX, THD, TST są napisane by pracować na każdym sprzęcie. Wyobraźcie sobie jak sprawnie pokonują setki tysięcy, może miliony zapisów, gdy dać im Windows 7 lub nawet 10 i sieć gigabit lub dysk SSD. A nawet jak postanowimy posadzić program na dysku USB, pendrajwie to i tak śmigają. I najlepsze: wyobraźmy sobie, że możemy dane księgowe przechowywać gdzie chcemy, w chmurze, na serwerze firmowym, na dysku w laptopie albo zupełnie w kieszeniu na pendrajwie USB. I faktury i cokolwiek i programy też. Możemy je uruchamiać z chmury, z serwera, z dysku C lub z podłączonego USB. Nie producent programu, ale to my decydujemy, które rozwiązanie polubimy. I w każdej chwili możemy zmienić nasz pomysł na bezpieczeństwo firmy. I do dyspozycji mamy dwa interfejsy. Kolorowy (bez przesady) graficzny okienkowo-windowsowy oraz mniej kolorowy (raptem 5 kolorów) znakowy, na pełnym ekranie lub w oknie Windowsa z dowolną czcionką (np. Consolas).
5. Najnowsze trendy w dziedzinie przetwarzania danych firmowych: pełna dezintegracja systemu na niezależnie pracujące elementy wpółpracujące ze sobą wyłącznie na nasze wyraźne życzenie; definiowanie tej współpracy już po zakończeniu wdrożenia a nie przed, gdy nie znamy jeszcze możliwości naszego systemu; możliwość zmiany tej definicji w locie z pokazaniem nowego układu na rzeczywistych danych nawet ze zmianą danych historycznych; wykonywanie analiz, zestawień i raportów oraz przygotowywanie pomocniczych list w technologii "in-memory", słynny już klawisz [F5] to hit 2015 roku. Tworzymy elitarną grupę firm pracujących na najlepszym systemie księgowym. A powstające nowe wersje dostępne są czasem nawet kilka razy dziennie.
6. I w dodatku nasze programy są najtańsze. Słynny Mercedes W123 był używany przez taksówkarzy (słynna złotówa) mimo wysokiej ceny zakupu. Bo liczyli oni także koszty eksploatacji, a te były prawie zerowe, średni czas do pierwszej awarii był 900 tys. km. Darmowy program, który wymaga interwencji "inżyniera" 4 razy w roku kosztuje już w pierwszym roku 4000 zł (plus vat). Nasz system jest tak bezawaryjny, że musimy dostać jakieś pieniądze w momencie jego zakupu, potem już niewiele na Was nie zarobimy. Mamy wielu klientów, którzy nadal pracują na wersjach z 2005 roku, po prostu nic się nie dzieje, nic więcej nie potrzebują, są zadowoleni. Jakby nie analizować - oszczędzamy czas, pieniądze i zdrowie (nerwy).
7. Duża grupa sprzedawców-wdrożeniowców dostępnych, jak trzeba, także wieczorem, w weekendy, bezpośrednio albo internetem poprzez zdalny pulpit. Zgromadzona wiedza z każdej dziedziny pracy biurowej, procesów biznesowych czy zasad księgowości, różnic w księgowości podatkowe, bilansowej czy też europejskich zasad rachunkowości pozwala nam pomagać w każdej dziedzinie. A tematy omijane w innych programach szerokim łukiem są nam nie tylko znane ale i już rozwiązane, zmiana stopy amortyzacji, różnice bilansowo-podatkowe, ośrodki zysków i kosztów, czy rachunki zysków według działalności. No tak.
8. Mamy uprawnienia serwisu fiskalnego, umiemy instalować, konserwować i naprawiać komputery, wiemy kiedy i jak zająć się problemami fiskalnymi, umiemy też skutecznie rozwiązywać konflikty na styku serwisu i użytkownika. Nie robimy tego, bo wolimy wspierać użytkownika niż z nim dyskutować. Wiemy jak zainstalować system by chodzić szybko i sprawnie i dzielimy się tą wiedzą z każdym, kto wyżej ceni sobie czas spędzony na rowerze czy na basenie niż nad klawiaturą i dokumentami. Szybko wykonać to co nieciekawe wyfakturować, zaksięgować i pójść do kina lub na spacer z rodziną.
9. Program nie może rządzić człowiekiem. Program nie może ograniczać potrzeb. Ma wykonywać polecenia. Z dwóch bytów to nie komputer z programem a człowiek ma niezbędną wiedzę by zaplanować i wykonać co potrzebuje. A program ma prosto, lekko, oszczędnie i elegancko pokazać wyniki. Nie tak jak wyciągi z Inteligo i nie tak jak wymiana żarówki w C5.
10. Przygotowujemy właśnie interfejs do baz danych często niesłusznie przez Was użytkowanych programów aby pokazać na Waszych prawdziwych danych jak lekko, łatwo i przyjemnie można analizować wszystko co zostało z takim mozołem wprowadzone, zapisane, zapamietane, może zacznie być użyteczne. Niezawodny sposób na szybkie sprawdzenie ksiąg firmy dla potrzeb audytu, nadzoru sądowego, konsolidacji bilansów czy raportowania do Bestii. Wyobraźnia za mała by wyobrazić sobie możliwości takiego rozwiązania. I wszystko to w najszybszej na świecie technologii "in-memory". No i jak?
11. I prawdopodobnie będzie to rozwiązanie zupełnie darmowe. O.K. Niezupełnie, bo czasem jak się okaże, że akurat Twoich baz jeszcze nie umiemy odczytaą to zostaniesz poproszony o dostarczenie przykładowych (mogą być prawdziwe) danych, abyśmy nauczyli się je odczytywać.
12. Ciąg dalszy na pewno nastąpi. Będzie lista programów, które już nauczyliśmy się wspomagać.
Chcemy, chcę długo i zdrowo żyć.
 • Głęboko oddychaj. Pozbądź się szkodliwego dwutlenku węgla.
 • Uprawiaj sport. Zmuś organizm do wysiłku. Ponad swoje możliwości.
 • Stosuj dietę. Nie przejmuj się ogólnym osłabieniem i zapachem.
 • Jedz mięso. Króliki żywią się trawą i sałatą. "I ja" - rzekł goryl.
 • Śniadanie to podstawa. I piwo do śniadania. Potem najlepiej iść spać.
 • Sól szkodzi. I cukier. I amfa. I lekarz pierwszego kontaktu.

Po Windows 8 wchodzi powoli Windows 10. Podpowiadam kupującym dla firm nowe komputery - jeśli w firmie mamy komputery z Windows 32.bitowym to protokoły sieciowe są inne dla wersji 64.bitowej, zatem komputery z Windows XP, 7, 8 czy 10 fatalnie współpracują ze sobą w sieci jeśli wszystkie nie są 32.bitowe, Windows w wersji innej niż prof.32.bitowa nie nadają się do pracy, do zabawy i owszem, do domu, nie do firmy.
Na komputerze firmowym ma pracować to do czego kupiliśmy komputer, programy księgowe, płacowe, bankowe, pocztowe i komunikacyjne a dopiero potem - o ile użytkownik sobie tego ...wyraźnie... życzy (najlepiej na piśmie) - i o ile właściciel firmy wyrazi na to swoją pisemną zgodę (patrz ustawa o rachunkowości) - można instalować różnego rodzaju ekstrasy, spowalniacze, dodateczki i programiki, które służą do zabawy jak Google Chrome, Mozilla, Flashe, Acrobaty i inne antywirusopodobne.
GPS: 51°18'27.5" N , 17°04'24.5" E
Od dziś nie będę już Was namawiał na ascezę instalacyjną, jak chcecie to sobie instalujcie nawet 64.bitowe Google.toolbar.security.HP.auto.update. To Wasze komputery, Wasze życie, Wasz czas, Wasze pieniądze za prąd.
Kiedy w firmie używać cen netto, a kiedy brutto? Zgodnie z ustawą z 1993 roku w powinniśmy używać cen netto, chyba, że podjęliśmy poważną decyzję i będziemy prowadzić ewidencję i faktury i cenniki w cenach brutto.
Ale jeśli mamy w firmie urządzenia fiskalne to nawet po wybraniu brutto jako podstawowych cen i tak nie ustrzeżemy się przed błędami zaokrągleń. Bo w urządzeniach fiskalnych inaczej liczy się PTU na paragonach a inaczej na raportach dobowych. Użyjmy kasy fiskalnej, żeby nie było, że to program coś psuje, bo to przepisy są durne a nie programy. Przykład:
Coś kosztuje 8 zł brutto, na paragonie jest 8 zł, w tym stawka A 1,50.
Drugi paragon taki sam, dwa paragony, 16 zł, w tym stawka A 3,00.
I koniec dnia, raport dobowy na 16 zł, w tym stawka A 2,99 zł.
Możecie to sprawdzić na dowolnej kasie, drukarce fiskalnej, na dowolnym programie do fakturowania, bo niezgodność jest w sposobie liczenia podatku w samym module fiskalnym, w raportach i paragonach. I tak ma być.
Wychodząc naprzeciw wymaganiom nowych zasad, przygotowaliśmy programy do obsługi tychże wymagań. Mam nadzieję, że po raz kolejny nasze rozwiązania i metody obsługi nowych przepisów są bardziej przyjazne od konkurencyjnych. Pierwsze recenzje są takie, że cała konkurencja po prostu nie rozumie o co chodzi w nowych przepisach i korzystając z windowsowych checkboxów zmusza księgowych do zabawy myszką niczym podczas gry w sapera.
A w 2013 roku rewolucji wielkiej w przepisach nie ma, a te zmiany, które przybliżają nas do Europejskich Standardów Rachunkowości dotyczą w większości tzw. małych podatników, czyli takich co rozliczają się za pomocą deklaracji VAT-7K, przepisy są albo kosmetyczne i opcjonalne (brak konieczności napisu VAT na fakturze) albo będą obowiązywać od 2014 roku.
WSZYSTKIE POZOSTAŁE zmiany przepisów mamy pod kontrolą i już są gotowe zestawienia pokazujące konieczne przeksięgowania.
Jeśli jednak dopadają Was jakiekolwiek wątpliwości to proszę o kontakt na B@Turko.eu. Trzymamy rękę na pulsie polskich ustawodawców.
Szkodliwe oprogramowanie to takie, które przeszkadza w pracy nam, naszym komputerom, kradnie nam czas i energię elektryczną.
Mamy kilka rodzajów szkodliwego oprogramowania:
 • wirusy, ale twórcy wirusów pilnują, żeby były dla nas niezauważalne, a ponieważ wszyscy naokoło mają jakieś popularne antywirusy, to zwykłe, popularne wirusy zostały już u nich odkryte i unieszkodliwione, a te, których nie udało się w porę zabić są niewykrywalne przez nasze popularne programy antywirusowe,
 • trojany, działają na podobnej zasadzie zatem ich szkodliwość jest raczej niewielka, tym bardziej, że nawet znajomość hasła do naszego serwisu bankowego na niewiele im się zda skoro do wykonania dowolnej operacji potrzebny jest dodatkowy kod sms lub hasło ze zdrapki,
 • systemy operacyjne są dużym problemem, szczególnie gdy nieprawidłowo zainstalowane, startują całą wieczność, wykonanie dowolnej operacji zajmuje im godziny, a zakończenie pracy to gra na naszych uczuciach,
  prawidłowo zainstalowany system powinien pozwolić nam w krótkim czasie wykonać naszą pracę i udać się do innych, prawdziwych zajęć,
 • programy użytkowe, aplikacje, jeśli zamiast usprawniać naszą pracę, wyłącznie zużywają nasz czas i nerwy, jeśli mogłyby pracować szybciej i być czytelniejsze, a pracują coraz wolniej i używają coraz mniejszej czcionki to są one bardziej szkodliwe od wirusów i trojanów,
  fatalnych programów należy się bać bo zniechęcają do pracy, użytkownicy myśląc, że tak już musi być, wcześniej siwieją lub łysieją,
 • programy pomocnicze, sterowniki, narzędzia, często są pisane przez idiotów, których ego nie pozwala na zaliczenie ich programów wyłącznie do prostych programików pomocniczych, dotyczy to głównie przeglądarek internetowych, najbardziej pamięciożernych programów pomocniczych, ale też sterowników urządzeń wielofunkcyjnych lub drukarek,
  nie ma nic bardziej wkurzającego niż komunikat głosem i dymkiem, że strona wyjątkowo tym razem się wydrukowała lub że mamy gotowe aktualizacje, albo że sterownik napotkał nieprzewidziany problem,
 • programy antywirusowe to ostatni i najgorszy segment szkodliwego oprogramowania, spowalniają komputery, blokują pracę innych programów, często uniemożliwiają instalację programów użytkowych, blokują użyteczne funkcje jednocześnie wyłączają naturalną odporność systemu przed złośliwymi działaniami, i w dodatku za nie płacimy.

Każdy program antywirusowy ma określoną skuteczność, żaden nie gwarantuje, że po jego użyciu nie mamy w systemie i nie będziemy mieli problemów.
Zastosowanie równoczesne kilku antywirusów nadal nie rozwiązuje tematu.
Sprawdźcie w swoim anty- co ostatnio wykrył, statystyki najczęściej pokazują "zagrożenia", dokonanie własnej aktualizacji oraz listę mniej lub bardziej niebezpiecznych cookiesów. Jeśli zatem nasz anty- przez ostatni rok, dwa lub dłużej, przed niczym nas nie obronił, to po co zabiera nam czas, pieniądze i energię elektryczną ?
Wyrwać chwasta.
Oczywiście powinniśmy mieć coś zainstalowane, coś anty- ...
Poważnie ? Oczywiście ? Cały ruch w internecie, wszystkie serwisy i serwery używają profesjonalnych antywirusów, każda najmniejsza paczka danych, obrazek ze strony internetowej, filmik, e-mail, zanim dotrze do nas i wyświetli na naszym ekranie to jest prześwietlany kilka razy przez różne programy na serwerach TPSA, Netii, Oranga i T-mobila, i nie mają tam "popularnych rozwiązań" ale zawodowe antywirusy i programy zabezpieczające. Nie warto poprawiać po zawodowcach.
Windows 7 Home jak i XP home nawet premium nie nadaje się do firmy z bardzo wielu powodów !
Po pierwsze pracuje dużo wolniej...
Po drugie Defender w Windows 7 jest dużo silniejszym zabezpieczeniem niż dowolny antywirus. Instalując sobie coś w zastępstwie Defendera osłabiamy gwałtownie obronne właściwości samego Windowsa, i dodatkowo spowalniamy jego pracę niemniej gwałtownie.
Windows 7 Home nie nadaje się do Firmy, to zabawkowe rozwiązanie.

Zamin kupicie nowy komputer z Windows 7 musicie wiedzieć, że jest kilka wersji tego systemu. Starter. Starter N. Home Premium. Home Premium N. Professional. Professional N. Ultimate. Ultimate N.
Wybierzcie wersję Professional 32.bitową , bo 64.bitowa nie lubi większości Waszych programów. Jeśli już kupicie komputer z Windows 7 Professional to przypilnujcie aby dostawca dostarczył komplet sterowników zarówno do Windows 7 jak i do Windows XP, ponieważ często zmuszani jesteśmy do zainstalowania Win'XP zamiast lub obok Win'7.
Przy zakupie Win7prof mamy prawo do Downgrade'u z 7 do XP.
Windows 7 Home nie nadaje się do firmy z bardzo wielu powodów ! Po pierwsze pracuje dużo wolniej...
Przypominamy, że szybka pomoc przez internet przy użyciu programu
... TVQS (Team Viewer Quick Support) ...
jest odpłatna w wysokości 75 zł za każde rozpoczęte 30 minut pracy.
Jest to jednak dużo taniej i szybciej niż osobista wizyta informatyka.

Na chwilę przejmujemy kontrolę nad Waszym pulpitem i wykonujemy zdalnie wszystko co potrzeba. Każda sesja pomocy zabezpieczona jest hasłem, zawsze nowym hasłem, które musicie nam podyktować przez telefon. Wiecie kiedy, kto i co Wam robi w Waszym komputerze. Dlatego rozwiązanie jest bezpieczne.
Odpowiedzialni za Wasze komputery jesteście wyłącznie WY, udostępnianie Waszych komputerów nieodpowiedzialnym informatykom na stałe (VNC, Nod32, Kaspersky, Norton czy G-Data) jest delikatnie mówiąc nierozsądne.
Dyrektywa Rady 2oo1/115/WE z dnia 2o grudnia 2oo1 w celu "uproszczenia, modernizacji i harmonizacji ustanowionych warunków fakturowania" a za nią Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2oo5 mówią tak:
Par. 2. Faktury wystawione w formie elektronicznej przesyła się, w tym udostępnia, w tej formie odbiorcy oraz przechowuje się w tej formie przy zastosowaniu elektronicznych urządzeń do przetwarzania (łącznie z cyfrową kompresją) i przechowywania danych, z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków.
Par. 3. 1. Faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury, zwanej dalej "akceptacją".
Par. 3. 2. Akceptacja może być wyrażona w formie pisemnej lub w formie elektronicznej. W przypadku akceptacji w formie elektronicznej przepisy par. 4 stosuje się odpowiednio.
Par. 3. 3. Faktury mogą być wystawiane ... nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu ... akceptacji.
Par. 3. 4. W przypadku cofnięcia ... podobnie jak wyżej
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2o1o zmienia zasady przesyłania, przechowywania i udostęniania w niewielkim stopniu, główna zmiana dotyczy rezygnacji z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W jego miejsce wprowadzono:
Par. 6. Faktury przesyłane drogą elektroniczną są przechowywane ... w dowolny sposób zapewniający: 1) autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur ... 2) łatwe ich odszukanie 3) ... bezzwłoczny dostęp
autentyczność - pewność co do tożsamości wystawcy, np. adres e-mail
integralność - w fakturze nie zmieniono danych, (tego nie rozumiem)
Sposób obsługi nowych stawek vat zawarty jest w dokumencie VAT-2011.
Nowe wersje programów mogą startować w inny sposób ( login / hasło ).
Zapraszam do używania instalatora Tin . Tu jest instrukcja obsługi instalatora .
TurBo-Soft powstał w 1983 roku.

Średnio raz w roku powstaje całkowicie nowy produkt. Pierwsze programy - do obsługi telewizji amatorskiej SSTV, analizy skutków ataku jądrowego, ewidencja broni w jednostce wojskowej, wizualizacja sterowania rakietami dalekiego zasięgu, kolejkowanie przydziału mieszkań w garnizonie oraz sterowniki sterujące drukarkami - pracowały na komputerach ZX Spectrum i C64.

Następne to już główna linia programowa czyli programy służące zarządzaniu firmą, od programu obsługi kasy zapomogowo-pożyczkowej, przez fakturowanie, kończąc na zintegrowanym systemie obsługi małych i dużych firm.

Obecnie wykorzystywana baza danych jest rozwiązaniem całkowicie własnym, współpracującym jednakże bardzo dobrze ze specjalistycznym środowiskiem użytkownika. Eksport i import danych w formacie tekstowym, SQL czy nawet DBF pozwala na swobodną integrację programów z serii TurBo z innym systemem np. SAP.

Unikalność oprogramowania TurBo-Soft polega na możliwości pracy w dwóch trybach - graficznym (Windows) lub znakowym (sprzęt). Użytkownik może wybrać najlepsze dla niego rozwiązanie przy czym w tym samym czasie jedna osoba może pracować w trybie znakowym a druga graficznym.

Programy TurBo-Soft mają kilka innych ważnych cech użytkowych:
 • nie wymagają żmudnej instalacji,
 • wkopiowane w dowolne miejsce od razu są gotowe do pracy,
 • nie instalują bibliotek DLL ani nie robią wpisów do rejestru,
 • mogą pracować w sieci, na lokalnym dysku lub dysku USB,
 • mają dowolnie ustawianą wielkość liter,
 • współpracują z dowolnymi drukarkami - LPT, USB i LAN - PCL czy GDI,
 • nie kolidują z żadnym innym oprogramowaniem.
Będąc producentem oprogramowania, firma TurBo-Soft opiekuje się bezpośrednio tylko trzema spośród około tysiąca klientów, pozostali korzystają z pomocy kilkunastu współpracujących autoryzowanych integratorów.

Tradycyjnie wysokie rabaty dealerskie powodują, że współpraca jest długoletnia i bardzo owocna. Zapraszam do współpracy.
Polityka firmy TurBo-Soft sięgająca roku 1985 jest obecnie standardem w dostarczaniu oprogramowania. Przy zakupie nowego programu dostajemy od razu tzw. roczny abonament na nowe wersje czyli prawo do bezpłatnego pobierania z internetu najnowszych wersji programów. Po roku można ten abonament odświeżyć na następny rok, jeśli jednak tego nie zrobimy to programy i tak dalej normalnie pracują.
Jeśli jednak po roku stwierdzimy, że nasza wersja programu ma feler, który zmniejsza nam komfort pracy albo ogranicza funkcjonalność, to zawsze możemy odnowić abonament. Zasady reaktywacji abonamentu zostały opisane w cenniku.
Wspierajcie działalność
stowarzyszenia miłośników
samochodów marki
Mercedes-Benz W114/115
MB/8 Club Poland

Nie, że proste ? Jak produkcja łańcuchów.

A ¨ B ° C ´ D ˝ E × F ÷ G ˙ H
! " G # $ % & '
( ) * + , F - . / 0 1
2 3 4 5 6 E 7 8 9 : ;
< = > ? @ D A B C D E
F G H I J C K L M N O
P Q R S T B U V W X Y
Z [ \ ] ^ A _ ` a b c